Czy można dopisać kogoś do kredytu hipotecznego? Kiedy warto to zrobić?

Kredyt hipoteczny jest wbrew pozorom produktem bankowym wykazującym na wielu płaszczyznach sporą elastyczność. Dla przykładu – nic nie stoi na przeszkodzie, by takie zobowiązanie zaciągać i spłacać z dowolnie wybraną, dodatkową osobą. Dopisanie kogoś do kredytu na mieszkanie to stosunkowo często stosowane rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że skorzystanie z takiej opcji wiąże się z innymi konsekwencjami w przypadku dodania kolejnego kredytobiorcy jeszcze przed formalnym udzieleniem pożyczki, a zupełnie odmiennie wygląda to, gdy dane zobowiązanie jest już spłacane.

Czytaj dalej

RPP znów podnosi stopy procentowe. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła 4 stycznia decyzję o ponownym podniesieniu stóp procentowych. Ich wysokość wynosi aktualnie 2,25 proc. Podobnie jak przy poprzednich podwyżkach kredytobiorcy muszą przygotować się na wyższe raty spłacanych bankom zobowiązań finansowych. W zależności od indywidualnych uwarunkować, miesięczne transze mogą podrożeć nawet o kilkaset złotych!

Czytaj dalej

Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego?

Zanim klient stanie się szczęśliwym posiadaczem kredytu hipotecznego, musi wcześniej pozytywnie przejść przez weryfikację dokonywaną przez bank. Kredytodawca zobowiązany jest rzetelnie sprawdzić, czy dany podmiot będzie w stanie spłacić przyznaną mu (i wcale niemałą) pożyczkę. Banki przeprowadzają więc na tym etapie tzw. oceny zdolności kredytowej. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Jakie konkretnie elementy weryfikuje bank? Co może stanąć na przeszkodzie do otrzymania kredytu hipotecznego?

Czytaj dalej

Stopy procentowe znów w górę. Kredytobiorcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki rat

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe. Aktualnie ich poziom referencyjny wynosi 1,75 proc. To najwyższy wynik do 2015 roku. Nie jest to najlepsza informacja dla osób posiadających kredyty hipoteczne. Wraz ze stopami procentowymi wzrosną bowiem miesięczne raty. Na jakie podwyżki należy się przygotować?

Czytaj dalej

Trudniej o kredyt hipoteczny. Banki bardziej restrykcyjne wobec klientów

Trzeci kwartał 2021 roku przyniósł pewne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Według raportu NBP w tym czasie trudniej było uzyskać tego rodzaju finansowanie z banku. Powód? Wdrożenie wymogów znowelizowanej rekomendacji „S”. Co gorsza – prognozy ekspertów mówią, że banki mogą być jeszcze bardziej restrykcyjne wobec klientów, którzy planują zaciągnąć pożyczkę na zakup domu lub mieszkania. Wszystko przez galopującą inflację.

Czytaj dalej

Co to są stopy procentowe? Kto ustala ich wysokość?

Stopy procentowe stały się w ostatnim czasie głównym tematem wielu doniesień medialnych. Wszystko za sprawą podwyżek ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Choć dla wielu z nas wieści o podniesionych stopach wydają się nieco abstrakcyjne, to w zasadzie każdy odczuje na własnej kieszeni, z czym wiąże się zmiana tych stawek. Szczególnie dotyczyć będzie to osoby posiadające kredyt lub planujące zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie w banku. Czym zatem są stopy procentowe? Kto ustala ich wysokość? Jakie rodzaje stóp można wyróżniać?

Czytaj dalej

Raty równe a malejące – czym się różnią? Które są korzystniejsze dla kredytobiorcy?

Osoby starające się o kredyt hipoteczny muszą podczas dopełniania formalności podjąć kilka istotnych dla tego zobowiązania decyzji. Fundamentem jest chociażby wysokość pożyczanej kwoty czy okres spłaty długu wobec banku. Istnieje też kilka innych parametrów, mających ogromny wpływ na to, jak kredyt wpłynie na płynność finansową klienta i co się z tym wiąże – na jego przyszłość. Jednym z takich czynników jest wybór rodzaju rat. Te mogą być równe bądź malejące. Co to oznacza? Które rozwiązanie jest korzystniejsze dla osoby zaciągającej kredyt?

Czytaj dalej

RPP podniosła stopy procentowe. O ile wzrosną raty kredytów?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych z historycznie niskiego poziomu 0,1 proc. do 0,5 proc. To pierwsza taka podwyżka od dziesięciu lat. Dla posiadaczy kredytów (przede wszystkim hipotecznych) oznacza ona wzrost miesięcznych rat, jakie należy spłacać kredytodawcy. O ile więcej zapłacimy bankom? Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań danego kredytu, a przede wszystkim od wysokości zaciągniętego zobowiązania.

Czytaj dalej

Kiedy wzrosną stopy procentowe? Co to będzie oznaczać dla kredytobiorców?

Kredyty hipoteczne cieszą się aktualnie sporym wzięciem m.in. ze względu na niskie stopy procentowe. Te sprawiają, że miesięczne raty zaciąganych zobowiązań są atrakcyjnie niższe. Taki stan rzeczy nie będzie trwał jednak wiecznie. Galopująca inflacja każe spodziewać się podniesienia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej podchodzi do tego tematu z dużym spokojem i pociesza klientów, że póki co wzrosty nie są przewidywane. Kiedy więc podniesienie stóp wydaje się najbardziej prawdopodobne?

Czytaj dalej

Kredyt na wkład własny – czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Kredyt na wkład własny wydaje się na pierwszy rzut oka idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają odpowiednich oszczędności uprawniających ich do zaciągnięcia w banku wysokiej pożyczki na zakup domu lub mieszkania. Pomysł ten jest jednak idealny tylko z pozoru. Dlaczego? Co sprawia, że nie warto decydować się na kredyt na wkład własny?

Czytaj dalej
0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy, nie jesteśmy teraz online. Zostaw wiadomość.

* Twoje imię i nazwisko
Telefon
* Email
* Treść wiadomości
Rozpocznij Chat

Potrzebujesz pomocy? Napisz do PLCG.

* Twoje imię i nazwisko
* Treść wiadomości
Jesteśmy online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?