Trudniej o kredyt hipoteczny. Banki bardziej restrykcyjne wobec klientów

Trzeci kwartał 2021 roku przyniósł pewne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Według raportu NBP w tym czasie trudniej było uzyskać tego rodzaju finansowanie z banku. Powód? Wdrożenie wymogów znowelizowanej rekomendacji „S”. Co gorsza – prognozy ekspertów mówią, że banki mogą być jeszcze bardziej restrykcyjne wobec klientów, którzy planują zaciągnąć pożyczkę na zakup domu lub mieszkania. Wszystko przez galopującą inflację.

Czytaj dalej

Co to są stopy procentowe? Kto ustala ich wysokość?

Stopy procentowe stały się w ostatnim czasie głównym tematem wielu doniesień medialnych. Wszystko za sprawą podwyżek ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Choć dla wielu z nas wieści o podniesionych stopach wydają się nieco abstrakcyjne, to w zasadzie każdy odczuje na własnej kieszeni, z czym wiąże się zmiana tych stawek. Szczególnie dotyczyć będzie to osoby posiadające kredyt lub planujące zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie w banku. Czym zatem są stopy procentowe? Kto ustala ich wysokość? Jakie rodzaje stóp można wyróżniać?

Czytaj dalej

Raty równe a malejące – czym się różnią? Które są korzystniejsze dla kredytobiorcy?

Osoby starające się o kredyt hipoteczny muszą podczas dopełniania formalności podjąć kilka istotnych dla tego zobowiązania decyzji. Fundamentem jest chociażby wysokość pożyczanej kwoty czy okres spłaty długu wobec banku. Istnieje też kilka innych parametrów, mających ogromny wpływ na to, jak kredyt wpłynie na płynność finansową klienta i co się z tym wiąże – na jego przyszłość. Jednym z takich czynników jest wybór rodzaju rat. Te mogą być równe bądź malejące. Co to oznacza? Które rozwiązanie jest korzystniejsze dla osoby zaciągającej kredyt?

Czytaj dalej

RPP podniosła stopy procentowe. O ile wzrosną raty kredytów?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych z historycznie niskiego poziomu 0,1 proc. do 0,5 proc. To pierwsza taka podwyżka od dziesięciu lat. Dla posiadaczy kredytów (przede wszystkim hipotecznych) oznacza ona wzrost miesięcznych rat, jakie należy spłacać kredytodawcy. O ile więcej zapłacimy bankom? Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań danego kredytu, a przede wszystkim od wysokości zaciągniętego zobowiązania.

Czytaj dalej

Kiedy wzrosną stopy procentowe? Co to będzie oznaczać dla kredytobiorców?

Kredyty hipoteczne cieszą się aktualnie sporym wzięciem m.in. ze względu na niskie stopy procentowe. Te sprawiają, że miesięczne raty zaciąganych zobowiązań są atrakcyjnie niższe. Taki stan rzeczy nie będzie trwał jednak wiecznie. Galopująca inflacja każe spodziewać się podniesienia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej podchodzi do tego tematu z dużym spokojem i pociesza klientów, że póki co wzrosty nie są przewidywane. Kiedy więc podniesienie stóp wydaje się najbardziej prawdopodobne?

Czytaj dalej

Kredyt na wkład własny – czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Kredyt na wkład własny wydaje się na pierwszy rzut oka idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają odpowiednich oszczędności uprawniających ich do zaciągnięcia w banku wysokiej pożyczki na zakup domu lub mieszkania. Pomysł ten jest jednak idealny tylko z pozoru. Dlaczego? Co sprawia, że nie warto decydować się na kredyt na wkład własny?

Czytaj dalej

Etapy kredytu hipotecznego – uzyskanie kredytu krok po kroku

Procedura przyznania kredytu hipotecznego jest dość zawiła i długa. Klienci, którzy wcześniej nie mieli styczności z tego rodzaju produktem bankowym są często przerażeni, ile formalności trzeba załatwić i ile muszą czekać na otrzymanie pieniędzy. W tym tekście przedstawiamy krok po kroku etapy uzyskiwania kredytu hipotecznego. Sprawdź, od czego zacząć i na jakie ewentualne przeszkody warto się przygotować.

Czytaj dalej

Jak wzrost stóp procentowych wpływa na wysokość rat?

Obowiązujące aktualnie niskie stopy procentowe zachęcają kolejnych klientów do zaciągania kredytów hipotecznych. Wszystko za sprawą kuszących rat miesięcznych, które wydają się być relatywnie tanie. Ci, którzy już posiadają takie zobowiązanie lub przymierzają się do wnioskowania o nie w banku, powinni jednak wkrótce przygotować się na podwyżki. Mimo zapewnień ekspertów sprzed kilku miesięcy, o pozostaniu stóp procentowych na niskim poziomie, wiele wskazuje na to, że zostaną one podniesione. Co to realnie oznacza dla kredytobiorców? Jak dokładnie wzrost stóp wpływa na wysokość rat kredytu?

Czytaj dalej

Kredyt hipoteczny z rodzicami – czy to dobre rozwiązanie?

Kredyt hipoteczny zaciągany z rodzicami może okazać się dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku młodych klientów, którzy nie mogą pochwalić się dostateczną zdolnością kredytową. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie nie zawsze jest optymalne. Wiele zależy bowiem od dochodów wszystkich kredytobiorców. Nie bez znaczenia będzie również wiek rodziców. Warto pamiętać również, że bank w takim przypadku będzie wymagać dopełnienia większej liczby formalności. Kiedy kredyt hipoteczny z rodzicami się opłaca? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj dalej
0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy, nie jesteśmy teraz online. Zostaw wiadomość.

* Twoje imię i nazwisko
Telefon
* Email
* Treść wiadomości
Rozpocznij Chat

Potrzebujesz pomocy? Napisz do PLCG.

* Twoje imię i nazwisko
* Treść wiadomości
Jesteśmy online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?