Kiedy wzrosną stopy procentowe? Co to będzie oznaczać dla kredytobiorców?

Kredyty hipoteczne cieszą się aktualnie sporym wzięciem m.in. ze względu na niskie stopy procentowe. Te sprawiają, że miesięczne raty zaciąganych zobowiązań są atrakcyjnie niższe. Taki stan rzeczy nie będzie trwał jednak wiecznie. Galopująca inflacja każe spodziewać się podniesienia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej podchodzi do tego tematu z dużym spokojem i pociesza klientów, że póki co wzrosty nie są przewidywane. Kiedy więc podniesienie stóp wydaje się najbardziej prawdopodobne?

Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest bardzo dynamiczna. Średnia cena nieruchomości wzrasta od kilku lat nawet o 10 procent w skali roku. To jednak nie hamuje rosnącego popytu. Chętnych na zakup mieszkań przybywa. Jedni planują nabyć je dla siebie, drudzy traktują je jako formę inwestycji. Ludzie starają się jak najszybciej kupić mieszkania, gdyż boją się zapowiadanych podwyżek cen nieruchomości. To z kolei woda na młyn dla banków udzielających kredyty hipoteczne, bez których zwykle klienci nie mogą pozwolić sobie na sfinansowanie marzenia o własnym kącie. Zainteresowanie pożyczkami tego rodzaju jest ogromne także ze względu na niskie stopy procentowe, które sprawiają, że miesięczne raty kredytu są wyjątkowo atrakcyjne. To jednak może się niedługo zmienić. Rosnąca w zawrotnym tempie inflacja wymusi prędzej czy później podjęcie takich kroków przez Radę Polityki Pieniężnej.

Glapiński: zacieśnianie polityki pieniężnej jeszcze przed nami

O ewentualnym wzroście stóp procentowych wypowiedział się ostatnio Prezes NBP Adam Glapiński. Jego zdaniem, nie ma póki co potrzeby wprowadzać tak drastyczne zmiany, gdyż wspomniana inflacja nie ma na razie cech trwałego odstępstwa od celu inflacyjnego założonego przez Narodowy Bank Polski. Jeśli spadek wartości pieniądza okaże się trwały, wówczas RPP będzie zacieśniać politykę pieniężną, tzn. dojdzie do podniesienia stóp procentowych oraz ograniczenia skupu papierów wartościowych.

Sprawdź: Jak wysokość stóp procentowych wpływa na wysokość rat?

Eksperci: wyższe stopy dopiero w nowej kadencji RPP

Słowa Prezesa NBP mogą wydawać się zaskakujące, mając na uwadze, że inflacja osiągnęła w sierpniu  poziom 5,4 procent, a wszelkie sygnały rynkowe każą sądzić, że to nie koniec wzrostu cen. Zdaniem ekonomistów, zapewnienia Adama Glapińskiego utwierdzają w przekonaniu, że ewentualny obowiązek podniesienia stóp procentowych spadnie na barki nowej Rady Polityki Pieniężnej. To oznaczałoby, że wzrosty przypadłyby na połowę przyszłego roku.

Co to oznacza dla kredytobiorców?

Jak zostało wspomniane – podniesienie stóp procentowych będzie dla większości kredytobiorców złą informacją. Taka decyzja RPP doprowadzi do zwiększenia się kwoty miesięcznych rat wpłacanych do banku. Oczywiście dotyczy to ofert kredytów z tzw. zmiennym oprocentowaniem. Przypomnijmy, że od tego roku kredytodawcy mają obowiązek oferować obok takich produktów warianty kredytów z oprocentowaniem stałym. Podniesienie stóp nie tylko dotknie tych, którzy już posiadają zobowiązanie wobec banku, ale również potencjalnych klientów przygotowujących się do zaciągnięcia pożyczki na zakup nieruchomości. To w jakimś stopniu może doprowadzić do zmniejszenia się zainteresowania kredytami, choć uczciwie należy przyznać, że dopóki popyt na mieszkania będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, to droższe raty raczej nie odstraszą przyszłych kredytobiorców od zaciągnięcia sporego zobowiązania finansowego.

UOKIK ostrzega

Aktualna sytuacja mieszkaniowa i kredytowa nie umknęła uwadze UOKIK. Urząd wydał raport, w którym zwraca uwagę na fakt, że stopy procentowe mogą wzrosnąć, a to będzie jednoznaczne z wyższymi ratami. Jak czytamy – „zdecydowana większość kredytów hipotecznych opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu”. Jednocześnie Urząd zalecił głęboką rozwagę przed wzięciem na siebie tak sporego zobowiązania finansowego oraz dokładną analizę własnych możliwości pod kątem spłacania każdego miesiąca określonych rat.  

Czy zatem warto decydować się na kredyt?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Jeśli już teraz ma on odpowiednio wysoki wkład własny oraz stabilną pozycję finansową, to nic nie stoi na przeszkodzie, by już teraz starał się o kredyt na zakup mieszkania. Najważniejsze jest dokładne rozpatrzenie za i przeciw takiej decyzji. Do tego warto skonsultować pomysł zaciągnięcia kredytu hipotecznego z ekspertem kredytowym. Nasze biuro pomaga określić zdolność kredytową oraz pomaga w dopełnieniu wszelkich formalności niezbędnych do otrzymania finansowania z banku. Jeśli są Państwo zainteresowani naszą pomocą, zapraszamy do kontaktu!