Stopy procentowe znów w górę. Kredytobiorcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki rat

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe. Aktualnie ich poziom referencyjny wynosi 1,75 proc. To najwyższy wynik do 2015 roku. Nie jest to najlepsza informacja dla osób posiadających kredyty hipoteczne. Wraz ze stopami procentowymi wzrosną bowiem miesięczne raty. Na jakie podwyżki należy się przygotować?

Decyzja RPP z 8 grudnia jest kolejnym w ostatnim czasie podniesieniem poziomu stóp procentowych. Wcześniej na podobny krok zdecydowano się w listopadzie. Wówczas wartość referencyjna wyniosła 1,25 proc. Informacja o kolejnej podwyżce nie jest dla rynku żadnym zaskoczeniem. RPP była wręcz zmuszona do podjęcia takiego kroku, by zahamować galopującą inflację. Co jednak istotne – podniesienie stóp procentowych do najwyższego poziomu od 2015 roku będzie miało ogromny wpływ na życie milionów Polaków posiadających w bankach zobowiązanie finansowe w formie kredytów (przede wszystkim hipotecznych). Kredytobiorcy muszą przygotować się na podwyżki miesięcznych rat.

O ile wzrosną raty kredytów?

Według różnych wyliczeń, podwyżka stóp procentowych o 0,5 pp. będzie równoznaczne ze wzrostem miesięcznej raty o średnio 90 złotych (przy zobowiązaniu rzędu 300 tysięcy złotych zaciąganych na 25 lat i przy marży 2,86 proc.). Kwota ta może oczywiście być mniejsza bądź większa, w zależności od indywidualnych parametrów posiadanego kredytu.

Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie podwyżki stóp procentowych w tym roku (pierwsza miała miejsce w październiku) to średnio zobowiązania polskich kredytobiorców wzrosły o ponad 410 złotych.

Kolejne podwyżki kwestią czasu

Grudniowe podwyżki stóp z dużym prawdopodobieństwem nie będą ostatnimi. Wiele wskazuje na to, że RPP będzie wręcz zmuszona do podjęcia podobnych kroków na początku 2022 roku. Wszystko przez wspomnianą już inflację oraz słabnącą złotówkę. O ile zostaną podniesiony stopy i kiedy dokładnie to nastąpi, tego nie można przewidzieć. Kredytobiorcy powinni przygotować się jednak na to, że ich raty w niedalekiej przyszłości ponownie wzrosną.

Na co uważać zaciągając kredyt hipoteczny?

Osoby, które dopiero planują zaciągnąć kredyt, powinny dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i mieć świadomość, że raty ustalane przy podpisywaniu umowy kredytowej mogą w najbliższym czasie wzrosnąć. Warto mieć to na uwadze. Pomoc przy kalkulacji tego rodzaju danych oferuje nasze biuro. Zachęcamy do kontaktu w celu znalezienia najlepszej oferty kredytowej oraz uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie wątpliwości związane z tego rodzaju finansowaniem.