„Polski Ład” zaprezentowany. Pomysł gwarancji państwa do wkładu własnego

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało autorski program odbudowy krajowej gospodarki po pandemii koronawirusa. Częścią planu zatytułowanego „Polski Ład” jest pomysł ułatwienia Polakom otrzymania kredytu hipotecznego. Państwo ma zagwarantować problematyczny dla wielu osób wkład własny, nawet do 40 proc. wartości mieszkania. Co jeszcze zawiera nowy program rządu? Jak na taką pomoc państwa może zareagować rynek nieruchomości?

O tym, że PiS będzie chciał pomóc Polakom w uzyskaniu kredytów hipotecznych, mówiło się od kilku tygodniu. W jednym z naszych wpisów informowaliśmy o planach pożyczek tego typu bez wkładu własnego. Przed prezentacją „Polskiego Ładu” spekulowano, że rząd zaproponuje dopłaty do spełnienia tego wymogu stawianego przez banki. Dziś już wiadomo, że program nie stanie się nowym „MDM”, a oprze się na gwarancjach udzielanych przez Państwo.

Wsparcie w uzyskaniu kredytu hipotecznego

„Polski Ład” będzie mieć na celu zwiększenie dostępności do finansowania własnego mieszkania osobom, które planują nabyć swoje pierwsze lokum z rynku pierwotnego, wtórnego oraz społecznego. Na taką pomoc będą też mogli liczyć obywatele budujący domy. Państwo chce udzielać gwarancji bankom oferującym kredyty i w ten sposób zlikwidować problem braku obligatoryjnego wkładu własnego, jakim musi dysponować potencjalny kredytobiorca. Gwarancja ta ma pokrywać maksymalnie 40 proc. wartości mieszkania, przy czym nie powinna przekraczać kwoty 100 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie sprawi, że spora grupa osób nie będzie musiała wykładać własnej gotówki, by otrzymać z banku pożyczkę na zakup upragnionej nieruchomości.

Jak ma działać wspomniana gwarancja? Prawdopodobnie przybierze ona formę klasycznej gwarancji bankowej, czyli umowy, w której dana instytucja zobowiązuje się do zapłacenia określonego świadczenia wierzycielowi, gdy dłużnik ma problem z uregulowaniem swojego długu.

Jak zareaguje na to rynek?

Wielu potencjalnych kredytobiorców czekało na taką pomoc ze strony państwa. Nie jest bowiem tajemnicą, że wysokość wkładu własnego stanowiła największą przeszkodę w uzyskaniu pożyczki na zakup mieszkania. Planowane gwarancje odcisną jednak piętno na rynku nieruchomości oraz kredytów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa dojdzie do podwyżek cen mieszkań. Trudno przewidzieć, ile wyniosą  te wzrosty. Ponadto, niewykluczone, że banki zaproponują osobom bez własnego wkładu, a jedynie z gwarancją państwa, mniej korzystne oferty kredytowe. Na pewno zwiększy się popyt na mieszkania. Choćby z tego względu ceny nieruchomości powinny pójść w górę. Z drugiej strony, istnieje szansa, że podwyżki nie będą zbyt duże, patrząc na to, jak podobne rządowe gwarancje wprowadzano w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii. Uruchomienie analogicznego programu na Wyspach spowodowało, że wzrost cen na rynku wyniósł 1,4 proc.

Gwarancje to nie wszystko

Gwarancje państwa udzielane bankom to tylko część pomysłów rządu na ułatwienie Polakom zakupu własnego mieszkania. „Polski Ład” przewiduje również specjalne dofinansowania w wysokości do 160 tysięcy złotych dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny). Ponadto, PiS chce przyznawać bony mieszkaniowe, które dzielić miałby się na społeczne oraz rodzinne. Pierwszy z nich skierowany będzie dla:

  • jednoosobowych gospodarstw domowych – wsparcie rzędu 5 tysięcy złotych;
  • małżeństw bezdzietnych – wsparcie rzędu 10 tysięcy złotych;
  • małżeństw z jednym dzieckiem – wsparcie rzędu 25 tysięcy złotych;
  • małżeństw z dwójką dzieci – wsparcie rzędu 40 tysięcy złotych.

Z kolei bon rodzinny skierowany ma być dla rodzin wielodzietnych. Za te pieniądze będzie można też sfinansować zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także budowę domu jednorodzinnego. Dokładne warianty udzielania takiej pomocy przedstawia poniższy schemat:

  • małżeństwa z trojgiem dzieci – 55 tysięcy złotych (dla rodzin posiadających mieszkanie/dom) lub 100 tysięcy złotych (dla rodzin nieposiadających mieszkania/domu lub posiadających do 65 m2),
  • małżeństwa z czworgiem dzieci – 70 tysięcy złotych lub 115 tysięcy złotych,
  • małżeństwa z pięciorgiem dzieci – 85 tysięcy złotych lub 130 tysięcy złotych,
  • małżeństwa z sześciorgiem dzieci – 100 tysięcy złotych lub 145 tysięcy złotych.