Negatywna decyzja kredytowa – najczęstsze przyczyny odmowy banków

Negatywna decyzja kredytowa udzielona przez bank potrafi podciąć skrzydła. Zamiast załamywać ręce, lepiej jest poznać przyczynę odmowy udzielenia pożyczki. Dzięki temu można lepiej przygotować się do złożenia kolejnego wniosku. Jakie są najczęstsze powody negatywnych decyzji kredytowych? Co zrobić, by w przyszłości zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pieniędzy od banku?

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej jest z pewnością trudnym do przeżycia momentem. Warto jednak pamiętać, że od jakiegoś czasu banki mają obowiązek poinformować niedoszłego kredytobiorcę o przyczynie odrzucenia wniosku. Wcześniej klientowi musiała wystarczyć krótka adnotacja o braku zdolności kredytowej. Teraz banki muszą szczegółowo wyjaśnić, dlaczego postanowiono nie przyznać pożyczki.

Niewystarczająca zdolność kredytowa

Wbrew pozorom, banki dość często odrzucają wnioski klientów o przyznanie kredytu. Do najczęstszych przyczyn na pewno należy uznać niewystarczającą zdolność kredytową. Pod tym tajemniczym hasłem kryje się ogólna sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy. Przy obliczaniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę takie kwestie jak wysokość uzyskiwanych dochodów, ilość posiadanych zobowiązań finansowych, całościowe koszty utrzymania gospodarstwa domowego, liczba osób na utrzymaniu itd. Więcej o zdolności kredytowej można przeczytać tutaj: https://plcg.pl/jakie-warunki-trzeba-spelnic-by-otrzymac-kredyt-hipoteczny/.

Jeśli bank z tego powodu odmówi nam kredytu, niezbędne będzie zwiększenie miesięcznego dochodu oraz zmniejszenie cyklicznych wydatków. Można to osiągnąć np. przez spłatę pożyczek już zaciągniętych. Osoby mające możliwość zamieszkania z rodzicami, mogą zastanowić się, czy na pewien okres nie będzie to lepsze rozwiązanie niż wynajęcie mieszkania i płacenie dodatkowego czynszu. Często zdarza się też, że klient wnioskuje o zbyt wysoką kwotę kredytu. Mając na uwadze niskie zarobki, trzeba przemyśleć sprawę zaciągnięcia mniejszego zobowiązania finansowego.

Figurowanie na czarnej liście BIK

Innym częstym powodem odmów jest figurowanie na czarnej liście Biura Informacji Kredytowej. Organ ten przechowuje dane na temat wszystkich kredytów zaciągniętych przez Polaków. Jeśli zalegamy ze spłatą rat, wówczas odpowiednie zapisy znajdą się w rejestrze, do którego banki mają dostęp. Wszelkie negatywne opinie w BIK znacząco obniżają szanse na otrzymanie kredytu. Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej z tego powodu mocno komplikuje sprawę. Z pewnością, w pierwszej kolejności należy uregulować wszelkie zobowiązania i pozbyć się długów. Dopiero po tym można poważnie myśleć o otrzymaniu pozytywnej decyzji od banku w sprawie pożyczki.

Niestandardowa forma zatrudnienia

Najlepiej honorowaną przez banki formą zatrudnienia jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to oczywiście, że osoby pracujące na samozatrudnieniu lub np. na mocy umowy zlecenie, nie mają szans otrzymać pożyczki tego rodzaju. Tu jednak należy pamiętać, że konieczne będzie dopełnienie kilku dodatkowych formalności, mających na celu wzmocnić wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Najłatwiej zrobić to przez udokumentowanie wysokich oraz cyklicznych zarobków. Szanse na otrzymanie kredytu zmniejszają się nie tylko przez niską pensję, ale też przez zawarcie umów ograniczonych czasowo (szczególnie, jeśli wniosek kredytowy jest rozpatrywany w bliskim terminie wygaśnięcia takiego kontraktu).

Wiek kredytobiorcy

Bank może udzielić negatywną decyzję kredytową osobom zbyt młodym lub w zbyt zaawansowanym wieku. W obu tych przypadkach wiele oczywiście zależy od zaprezentowanych dochodów miesięcznych, zgromadzonego wkładu własnego, liczbę lat, na jaką chce się wziąć kredyt i innych pobocznych czynników. Warto jednak mieć na względzie fakt, że kredytodawca zawsze ocenia kandydaturę klienta pod kątem tego, czy dana osoba będzie w stanie regularnie opłacać raty oraz czy zdoła o czasie zwrócić całe zaciągnięte zobowiązanie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu – zgłoś się do nas. Realnie ocenimy Twoje szanse na otrzymanie zobowiązania, przedstawimy też cały proces ubiegania się o pożyczkę i wyjaśnimy wszelkie formalności.