Kredyty hipoteczne najtańsze od kilkunastu miesięcy. Co jest tego powodem?

Najbliższe tygodnie mogą być najlepszym okresem na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Koszt tego rodzaju produktów bankowych jest bowiem o wiele niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jak to możliwie? To efekt kilku czynników, m.in. obniżonych stop procentowych, ale także wiosennego lockdownu.

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądała rzeczywistość kredytowa w dobie drugiego uderzenia COVID-19. Jak się okazuje, końcówka 2020 roku może być idealnym momentem do zaciągnięcia w banku zobowiązania finansowego na zakup mieszkania. Kredyty hipoteczne są bowiem tańsze, niż miało to miejsce dwanaście miesięcy temu.

Obniżenie stóp procentowych

Jak to możliwe, że kredyty potaniały? Przede wszystkim, jest to efekt rekordowo niskich stóp procentowych. RPP obniżyła je trzykrotnie, a to spowodowało, że oferty poszczególnych banków są o ponad 300 zł tańsze niż rok temu. Część klientów może się jednak zdziwić, że banki nie zechciały wykorzystać tego stanu rzeczy i np. podwyższyć swoich prowizji. Wszak, byłby to dla nich czysty zysk.

Banki muszą odrobić wiosenne straty

Tu jednak trzeba się cofnąć do wiosennego lockdownu. Ten spowodował wyhamowanie na rynku i mniejsze obroty banków, które dodatkowo zwiększyły wymagania wobec potencjalnych kredytobiorców. Teraz przyszedł czas nadrobić te zaległości. Choć stopy procentowe spadły, a marże pozostały na swoim poziomie, to banki i tak zdołają na kredytach hipotecznych zarobić. Aby jednak tak się stało, trzeba się o klienta postarać. Bo o ile chętnych na zakup mieszkań nie brakuje, to jednak zasobność portfeli osób składających wnioski kredytowe może być nieco mniejsza niż dwanaście miesięcy temu. Banki zdają sobie z tego sprawę i nie podwyższają marż, by nie odstraszyć od siebie ludzi.

Listopadowe promocje

Trudno mówić, by w branży bankowej obowiązywał black firday, jednak nie da się nie zauważyć, że część banków wprowadziła w listopadzie pewne promocje. Tego typu akcje prowadzi kilka znanych marek, które zachęcają do zakupu własnego M za pieniądze z kredytu w czasie nadchodzącej zimy. Co może skusić klientów? Atrakcyjniejsze marże czy oprocentowanie. Jeśli więc ktoś poważnie zastanawia się nad kredytem hipotecznym, to w najbliższych dniach powinien rozważyć złożenie wniosku. Trudno bowiem przewidzieć, jak będzie przedstawiać się sytuacja rynkowa za kilka tygodni. Niewykluczone, że obecne, atrakcyjne warunki, są tylko chwilowym trendem.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu? Zgłoś się do nas!