Ile czeka się na kredyt gotówkowy? Od czego zależy czas oczekiwania?

Klienci, którzy zdecydowali się na wzięcie kredytu, już na samym początku zastanawiają się, ile tak naprawdę przyjdzie im czekać na pieniądze z banku. Niestety, odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest łatwa do udzielenia. O tym, w jakim czasie otrzymuje się kredyt gotówkowy, decydują zwykle indywidualne uwarunkowania.

Mówiąc wprost – czas oczekiwania na kredyt gotówkowy może być różny. Na początku warto wspomnieć, że cały proces przyznawania tego rodzaju pożyczki dzieli się na kilka etapów. Na każdym z nich może dojść do różnego rodzaju komplikacji, które będą wymagać wyjaśnień ze strony potencjalnego kredytobiorcy, a to naturalnie wydłuży okres przyznania pieniędzy. Nie można zatem zakreślić sztywnych ram czasowych między złożeniem wniosku kredytowego a pojawieniem się pieniędzy na koncie, które obowiązywałby każdego klienta. Proces otrzymania pożyczki od banku może wynosić zarówno dwa tygodnie, jak i pół roku.

Pełna dokumentacja

Jeśli bardzo zależy nam na czasie i chcemy w mgnieniu oka otrzymać kredyt gotówkowy, powinniśmy już na samym początku przygotować wszystkie dokumenty, których będzie wymagać od nas bank. Im szybciej to zrobimy i jednocześnie zadbamy o poprawność danych, tym prawdopodobnie krócej przyjdzie nam czekać na pieniądze. Pytanie tylko, jakie dokumenty należy przygotować? To także zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Inny komplet będzie musiała bowiem przygotować osoba pracująca np. na mocy umowy o pracę, a inny właściciel jednoosobowej firmy. Najlepiej będzie uzyskać informację o niezbędnej dokumentacji w samym banku, w jakim zamierza się zaciągnąć zobowiązanie.

Czas oczekiwania a historia kredytowa klienta

O tym, ile przyjdzie czekać nam na kredyt gotówkowy, będzie również decydować historia kredytowa. Jeśli w przeszłości mieliśmy problem ze spłaceniem innego zobowiązania, mamy długi itd., to bank z pewnością dłużej zastanowi się nad naszym wnioskiem, a całą sytuację z pewnością trzeba będzie dokładnie wyjaśnić. Niewykluczone, że złożony wniosek kredytowy zostanie odrzucony, a my zostaniemy zmuszeni do szukania innego banku. Ważne jest też to, jak w chwili starania się o pożyczkę, rysuje się nasza sytuacja materialna. Wszystkie te elementy mają znaczący wpływ na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi od banku w sprawie kredytu, a co za tym idzie, na czas trwania procedury przyznawania klientowi pieniędzy, o jakie wnioskuje.

Rodzaj kredytu i kwota zobowiązania

Nie bez znaczenia jest także fakt, jaki kredyt zamierzamy zaciągnąć i na jaką kwotę. Najszybciej otrzymuje się zwykle proste pożyczki na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Procedura ich przyznawania jest zwykle prostsza, a banki spoglądają na wnioski potencjalnych kredytobiorców z mniejszymi restrykcjami. Gdy jednak chcemy otrzymać np. kredyt hipoteczny, wówczas czas przyznawania pieniędzy na pewno znacząco się wydłuży.

Indywidualne warunki banków

Czas oczekiwania na kredyt zależy też od polityki pracy poszczególnych banków. W przypadku kredytów gotówkowych, decyzja o przyznaniu pieniędzy jest podejmowana dość szybko. Niektóre banki są w stanie podjąć decyzję nawet w kilka minut. Zwykle jednak na odpowiedź czeka się kilka dni roboczych.

Czy można przyspieszyć czas przyznawania kredytu?

Na pewno można usprawnić proces starania się o kredyt, co może mieć bardzo pozytywny wpływ na długość okresu oczekiwania na pieniądze od banku. Jeśli zależy nam, by wszystkie wnioski i dokumenty były wypełnione prawidłowo, można zwrócić się po pomoc do naszej firmy. Oferujemy załatwienie wszelkich formalności związanych z ubieganiem się o kredyt gotówkowy. Odciążamy jak to tylko możliwe naszych klientów od tzw. papierkowej roboty. Pomagamy także dobrać odpowiednią ofertę kredytu. Więcej na ten temat można znaleźć w zakładce KREDYTY GOTÓWKOWE.