Co daje ubezpieczenie kredytu? O czym należy pamiętać?

Ubezpieczenie kredytu staje się coraz częściej spotykaną formą zabezpieczenia, z której korzystają banki. Wykupienie polisy może być też przydatne i opłacalne dla klienta, o ile będzie wiązało się np. z zaproponowaniem przez kredytodawcę lepszych warunków kredytowania. Czy tego rodzaju ubezpieczenie jest obowiązkowe? Co w rzeczywistości gwarantuje? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Osoby zaciągające kredyt (np. hipoteczny) muszą zdawać sobie sprawę, że nie tylko one biorą na siebie spore ryzyko zapożyczając się na niemałą kwotę pieniędzy. To również pewnego rodzaju zagrożenie dla samych banków, które nie mają pewności, czy przelana na konto klienta kwota zostanie zwrócone w określonym czasie. Ubezpieczenie kredytu ma więc być pewnego rodzaju gwarantem tego, że bank nie będzie na całej transakcji stratny. Co jednak istotne – na takiej usłudze może skorzystać również klient.

Czym w zasadzie jest ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu jest bowiem nie tylko zabezpieczeniem dla banku, ale ogólnie ochroną spłaty na wypadek wystąpienia jasno określonych w umowie zdarzeń losowych, które uniemożliwiłyby regulowanie rat. W praktyce więc działa ono na korzyść obu stron umowy kredytowej. W zależności od zapisów kontraktu dotyczącego ubezpieczenia, w przypadku utraty pracy lub zdrowia i tym samym niemożności systematycznego spłacania zobowiązania wobec banku, ubezpieczyciel zobowiązuje się do regulowania rat za kredytobiorcę. Ten z kolei nie musi obawiać się, że wpadnie w spiralę zadłużenia.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Obowiązujące prawo zabrania bankom dokonywać sprzedaży wiązanej, tzn. udzielenie kredytu nie może być zależne od tego, czy dany klient zdecyduje się ubezpieczyć pożyczkę, o jaką wnioskuje. W praktyce jednak banki często tak konstruują umowy kredytowe, by klient traktował ubezpieczenie za jeden z elementów mających wpływ na uzyskanie korzystnej decyzji w sprawie przyznania zobowiązania. Zwykle też wykupienie ubezpieczenia kredytu wiąże się z uzyskaniem korzystniejszych warunków kredytowania, np. na niższym oprocentowaniu.

Co istotne – bank może wymagać od potencjalnego kredytobiorcy ubezpieczenia, ale nie może zmusić go do wykupienia takiego produktu u siebie. Klient ma prawo zdecydować się na ofertę wybranej przez siebie firmy ubezpieczeniowej, o ile oczywiście odpowiada ona minimalnemu zakresowi ubezpieczenia akceptowanego przez bank.

Rodzaje ubezpieczeń kredytowych

Zdarzeń losowych, które mogą przeszkodzić w regularnej spłacie kredytu, jest dużo. Dlatego też stworzonych zostało co najmniej kilkanaście rodzajów ubezpieczeń. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

  • ubezpieczenie od utraty pracy,
  • ubezpieczenie na życie do kredytu,
  • ubezpieczenie pomostowe,
  • ubezpieczenie na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego,

Czy ubezpieczenie dotyczy wszystkich kredytów?

Ubezpieczenia spotykane są najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych. Decyduje o tym fakt, że tego rodzaju pożyczki zaciągane są na naprawdę wysokie kwoty i na wiele lat. Rzadziej natomiast ubezpiecza się kredyty gotówkowe, co nie oznacza, że takie sytuacje się nie zdarzają. Banki często przygotowują dwa rodzaj ofert, z czego jednak zawiera wykupione ubezpieczenie, a druga nie.

Co daje ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu może okazać się dla nas bardzo przydatne, gdy przez pewne zdarzenie losowe nie będziemy w stanie spłacać rat. Wystarczy stracić pracę, doznać ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, paść ofiarą złodziei czy np. pożaru domu lub mieszkania, by doszło do załamania płynności finansowej. Ubezpieczenie kredytu chroni bank i klienta w takich sytuacjach.

Potrzebujesz pomocy w wyborze oferty kredytu? Nie wiesz, czy przedstawione przez bank ubezpieczenie jest opłacalne? Zgłoś się do nas!